Συμμετοχή του εργαστηρίου Ψυχολογίας της Άσκησης σε 4 προγράμματα Erasmus +

european union

Το εργαστήριο Ψυχολογίας της Άσκησης και Ποιότητας Ζωής θα συμμετέχει σε 4 νέα Ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus +.

Στο πρόγραμμα Teaching Awareness of Ethical Governance in Sport (TAGS), το οποίο εντάσσεται στη Δράση «Strategic Partnerships», συμμετέχουν επίσης : University of Gloucester (UK, συντονιστής του προγράμματος), University Palackeo V Olomouci (CZ), University of Brasov (RO) και η νομική εταιρεία Sports Dispute Resolution Panel Ltd (UK). Σκοπός του προγράμματος είναι η ανάπτυξη, εφαρμογή και αξιολόγηση εκπαιδευτικού υλικού σχετικά με ηθικά ζητήματα στην διακυβέρνηση του αθλητισμού.
Υπεύθυνος: Μάριος Γούδας.

Στοπρόγραμμα Sport Students as Mentors (SSaMs) τοοποίοεπίσηςεντάσσεταιστηδράση «Strategic Partnerships), συμμετέχουν: University of Gloucestershire (UK, συντονιστής), Institute of Technology, Carlow (IR), University Palackeo V Olomouci (CZ), University of Murcia (SP), και CESIE (IT). Σκοπός του προγράμματος είναι η εκπαίδευση φοιτητών/τριών αθλητισμού για να αναλάβουν ρόλο μέντορα σε μαθητές λυκείου που αντιμετωπίζουν προβλήματα.
Υπεύθυνος: Μάριος Γούδας

Στο πρόγραμμα «Sport for Migrants’ Solidarity» το οποίο εντάσσεται στη δράση «Sport: Small Collaborative Partnerships» συμμετέχουν: A.S.D. G. Verga (IT), Euromed Carrefour Sicilia (IT) και CEZAM- centre for youth RUŠE (SLO). Σκοπός του προγράμματος είναι η διευκόλυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης των μεταναστών μέσω της συμμετοχής τους στον αθλητισμό.
Υπεύθυνος: Μάριος Γούδας

Στο πρόγραμμα «ReintegrationThrough Sport (R.T.S)» το οποίο εντάσσεται στη δράση «Sport: Small Collaborative Partnerships» συμμετέχουν: ΚΕθΕΑ (GR), A-Larm (NO), Associación Experientia (SP), Equal Society – Κοινωνία ίσων ευκαιριών (GR). Σκοπός στου προγράμματος είναι να αναδείξει τα οφέλη των υπαίθριων αθλητικών δραστηριοτήτων, και να τονίσει τον πολυδιάστατο ρόλο του αθλητισμού στη πρόληψη και στη θεραπεία των εξαρτήσεων, καθώς και στη κοινωνική επανένταξη των εξαρτημένων και υπό απεξάρτηση ατόμων.
Υπεύθυνος: Γιάννης θεοδωράκης