Μαραθώνιες Διαδρομές: Ομιλίες των Καθηγητών Θεοδωράκη Ι. & Σούλα Δ.

afisa silogos dromeon trikala 2

Ο τρόπος προπόνησης, η ψυχολογία του δρομέα σε αγωνίσματα αντοχής καθώς και οι παράγοντες που επηρεάζουν την απόδοση των αθλητών, αναλύθηκαν την Πέμπτη 26/5/2016 σε εκδήλωση που διοργανώθηκε από τον Σύλλογο Δρομέων Τρικάλων στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημαρχείου, με ομιλητές δύο καθηγητές της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (Σ.Ε.Φ.Α.Α.) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Στα μυστικά της βελτίωσης της ψυχολογίας του δρομέα μύησε τους παριστάμενους στην εκδήλωση ο Καθηγητής στην Αθλητική Ψυχολογία Ιωάννης Θεοδωράκης, αναφερόμενος στους στόχους του δρομέα, τις τεχνικές συγκέντρωσης, τους τρόπους σκέψης και τη βελτίωση των χρόνων. Στοιχεία για το αγώνισμα του Μαραθωνίου Δρόμου και όλα τα δεδομένα που μπορούν να επηρεάσουν την σωματική απόδοση των αθλητών μεγάλων αποστάσεων, παρουσίασε ο Καθηγητής στον Κλασσικό Αθλητισμό, Δημήτρης Σούλας, εξειδικεύοντας και στην προπόνηση του Μαραθωνίου στον μαζικό αθλητισμό.

Η όλη εκδήλωση του Συλλόγου Δρομέων Τρικάλων, διοργανώθηκε λίγες ημέρες πριν από το κλείσιμο των εγγραφών του 34ου Αυθεντικού Μαραθώνιου της Αθήνας και των παράλληλων αγώνων 5 και 10 χιλιομέτρων, δίνοντας τη δυνατότητα στα μέλη και τους φίλους του Συλλόγου να εγγραφούν στα αγωνίσματα της σημαντικής αθλητικής διοργάνωσης.

Πηγή: http://www.ert.gr/trikala-marathonies-diadromes-ke-ta-mystika-tous/