Πρόσκληση σε Θεματικές Ομιλίες του Γιάννη Θεοδωράκη στον Δήμο Καστοριάς.

AFISA EKDILOSI 5 001

Σας καλούμε αυτή την Παρασκευή 27/3 και Σάββατο 28/3 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Επιμελητηρίου Καστοριάς, στη σειρά Θεματικών Ομιλιών του Καθηγητή ΤΕΦΑΑ ΠΘ, Θεοδωράκη Γιάννη με τα θέματα που αναλύονται στη συνέχεια:

Πως γίνεται η  ψυχολογική υποστήριξη στον αθλητισμό

Δήμος Καστοριάς,  27 Μαρτίου, 2014

Γ. Θεοδωράκης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Οι αθλητές και οι αθλήτριες σε όλα τα σπορ, δοκιμάζονται καθημερινά σωματικά και ψυχικά. Οι προπονήσεις και κυρίως οι αγώνες απαιτούν τεράστια αποθέματα ψυχικής ενέργειας, που τους επιβαρύνουν ψυχολογικά. Στη διάλεξη αυτή θα παρουσιασθούν,  από την πλευρά της αθλητικής ψυχολογίας, συγκεκριμένες στρατηγικές που βοηθάνε τους αθλητές και τις αθλήτριες, να έχουν λιγότερο άγχος, να έχουν αυτοπεποίθηση, να σκέφτονται έξυπνα, να χρησιμοποιούν τη φαντασίας τους, να βάζουν σωστούς στόχους, να μπορούν να συγκεντρώνονται καλύτερα ακόμα και στα δύσκολα,  να συνεργάζονται μεταξύ τους, και να απολαμβάνουν αυτό που κάνουν, και  στους αγώνες και τις προπονήσεις. Τέλος, θα παρουσιασθούν συγκεκριμένα παραδείγματα και ασκήσεις από πολλά αθλήματα.

Υγεία και ποιότητα ζωής μέσα από την άσκηση και τα σπορ

Δήμος Καστοριάς,  28 Μαρτίου, 2014

Γ. Θεοδωράκης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Η άσκηση και τα σπορ προκαλούν ευεργετικές επιδράσεις και στη  σωματική και στη ψυχική υγεία των ατόμων, μικρών και μεγάλων, υγειών και ασθενών. Η άσκηση και τα σπορ, προστατεύουν και βελτιώνουν την υγεία, καταπολεμούν το στρες και την κατάθλιψη, μας κάνουν αισιόδοξους και δημιουργικούς και μας προστατεύουν από όλες τις ανθυγιεινές συνήθειες (κάπνισμα, παχυσαρκία, κλπ).

Στην εισήγηση αυτή, θα παρουσιασθούν προτάσεις και ιδέες, έτσι ώστε να γυμνάζεται κανείς με τρόπους ευχάριστους, όπως επίσης  και μορφές άσκησης κατάλληλες για υγιείς και κλινικούς πληθυσμούς, με σκοπό την υγεία και την ποιότητα ζωής.