Προετοιμαστείτε εγκαίρως για την 1η περίοδο αιτήσεων του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών "Ψυχολογία της Άσκησης"

Σας ενημερώνουμε πως η πρώτη περίοδος αιτήσεων για το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Εργαστηρίου μας, με τίτλο "Ψυχολογία της Άσκησης" είναι 1 Μαϊου με 31 Μαϊου 2015.

Ενημερωθείτε και προετοιμαστείτε εγκαίρως οι ενδιαφερόμενοι. Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία και βοήθεια προς την κατεύθυνση αυτή.

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (ΜΔΕ - MSc):
Σκοπός του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών είναι να προσφέρει υψηλού Επιπέδου Εκπαίδευση στην Ψυχολογία της Άσκησης και του Αθλητισμού. Το Πρόγραμμα Σπουδών δίνει έμφαση στην Έρευνα και στην Πρακτική Άσκηση για ανάπτυξη επαγγελματικών ικανοτήτων. Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές θα αποκτούν τις απαραίτητες γνώσεις και ικανότητες ώστε να κατανοούν την ανθρώπινη συμπεριφορά σε χώρους άθλησης και φυσικής δραστηριότητας και να χρησιμοποιούν αποτελεσματικά τις γνώσεις τους για την προαγωγή της ποιότητας ζωής, της άσκησης, της υγείας και της απόδοσης σε χώρους άθλησης και δημόσιας υγείας.
Η Ψυχολογία της Άσκησης και του Αθλητισμού επικεντρώνεται στην κατανόηση των ψυχολογικών παραγόντων που λαμβάνουν χώρα στον αθλητισμό, στη φυσική δραστηριότητα και στην άσκηση. Μελετά τις συμπεριφορές, τα συναισθήματα και τις σκέψεις των ανθρώπων που συμμετέχουν σε χώρους άσκησης και άθλησης, για παράδειγμα, αθλητές, ασκούμενους σε γυμναστήρια και σε κέντρα αποκατάστασης, προπονητές, μαθητές και καθηγητές φυσικής αγωγής, γονείς, φιλάθλους, διοικητικούς παράγοντες, κλπ. Η Ψυχολογία της Άσκησης και του Αθλητισμού χρησιμοποιεί σαν πηγή θεωρίες και μεθόδους έρευνας που αναπτύσσονται στις επιστήμες της ψυχολογίας, του αθλητισμού, της εκπαίδευσης και της υγείας.
Οι σπουδές γίνονται στα Ελληνικά και στα Αγγλικά

Πατήστε για να δείτε το ειδικό σύστημα μορίων εισαγωγής στο Μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Δείτε την αίτηση εισαγωγής στο πρόγραμμα.

Αναλυτικά, Πληροφορίες:

Γραμματεία: Μαρία Κουτσιανίτητηλ. +30 2431047019 και e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Σας περιμένουμε!